Basın Bülteni: Cinsiyet eşitliğinin öncüsü Akbank!

tarafından
94
Basın Bülteni: Cinsiyet eşitliğinin öncüsü Akbank!

Akbank, OMFIF tarafından yapılan cinsiyet eşitliği araştırmasında küresel düzeyde bankalar arasında ilk 5’te yer alırken, gelişmekte olan piyasaların ise en iyisi oldu.

 

Küresel finans piyasalarındaki en iyi politika ve uygulamaları teşvik etmek amacıyla kurulan Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF), uluslararası düzeyde önemli bir referans noktası olarak kabul edilen “Gender Balance Index – Cinsiyet Dengesi Endeksi” araştırmasının 2021 sonuçlarını açıkladı. Bu yıl dünyanın öncü bankalarının da dahil edildiği endekste Akbank bankalar arasında ilk 5’te yer alırken, gelişmekte olan piyasaların en iyisi seçildi.

 

“Eşitlikçi ve kapsayıcı uygulamalarımızın uluslararası kurumlarca tasdik edilmesinden gurur duyuyoruz”

Akbank’ın cinsiyet eşitliğindeki uluslararası başarısı üzerine açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, “Sürdürülebilirliği iş stratejimizin önemli bir parçası olarak görüyoruz. Sürdürülebilirlik faaliyetlerimizde öncelik verdiğimiz dört temel değer alanından biri olan ‘insan ve toplum’, çeşitlilik ve kapsayıcılık faaliyetlerimizi içeriyor. Akbanklıların farklı bireysel özelliklere sahip olduğunun bilincinde olarak cinsiyet ve fırsat eşitliği konularındaki çalışmalarımızı önceliklendiriyoruz. Bireysel özelliklerden bağımsız, tamamen uzmanlık ve yetkinliklere odaklı süreçler işletiyor, belirlediğimiz hedefler doğrultusunda yaptığımız kapsamlı ölçümlerle uygulamalarımızı değerlendiriyor, iyileştirme gerektiren alanlarda da çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Farkındalık oluşturma gayretimizin, taahhütlerimizin ve eşitlikçi, kapsayıcı uygulamalarımızın uluslararası kurumlarca tasdik edilmesinden gurur duyuyoruz”

 

“Dünyada, ülkemizde ve sektörümüzde cinsiyet eşitliği konusundaki artan farkındalığa öncülük etmeye devam edeceğiz”

Suzan Sabancı Dinçer sözlerini şöyle sürdürdü, “İnsan kaynaklarımızdaki cinsiyet oranını yakından takip ediyoruz. Akbanklı kadınlar kendilerini ispatlıyorlar, sadece sektörümüzde değil her alanda rol model oluyorlar. Çalışma arkadaşlarımızın 53’ü kadınlardan oluşuyor, bire bir müşteri teması olan ekiplerimizde bu oran 56, önümüzdeki dönemde daha da fazla konuşacağımız teknoloji üretimindeyse 40 ki bu dünya standartlarına göre çok yüksek bir oran. Üst düzey yönetici pozisyonlarımızın önemli bir kısmının da kadın çalışanlarımızdan oluşmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz. Yine çalışanlarımızın değişim oranlarını, kariyer gelişimlerini ve eğitim programlarına katılımlarını cinsiyete eşitliği prensiplerimiz doğrultusunda inceliyoruz. Türkiye’nin geleceğini yaratmada üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle cinsiyet eşitliği ile ilgili verilerimizi ve uygulamalarımızı, paydaşlarımızla en şeffaf şekilde paylaşmayı hedefliyoruz. Dünyada, ülkemizde ve sektörümüzde cinsiyet eşitliği konusundaki artan farkındalığa öncülük etmeye devam edeceğiz”

 

“Herkes için eşit fırsatlar sunan bir çalışma ortamı yaratmak vizyonumuzun vazgeçilmez bir parçasıdır”

“Attığımız her adımda cinsiyet eşitliği konusundaki hassasiyetlerimiz doğrultusunda hareket ediyoruz. Cinsiyeti, yaşı, engeli, ırkı ve inancı her ne olursa olsun herkes için eşit fırsatlar sunan bir çalışma ortamı yaratmak vizyonumuzun vazgeçilmez bir parçasıdır. Pandemi sonrası çalışma modelimizi tasarlarken de bu doğrultuda hareket ettik. Esnekliği çalışma modelimizin kalıcı bir parçası haline getirip işin geleceğine emin bir adım atarken, kapsayıcılık ve çeşitliliği de önceliklerimiz olarak belirledik. Cinsiyetinden, engelinden ve coğrafi kısıtlamalardan bağımsız olarak en yetenekli kişileri Akbank bünyesine katmamızı sağlayacak bu model beni gerçekten çok heyecanlandırıyor.”

 

“İş hayatında kadınların ilerlemesini teşvik edecek her türlü girişimi destekliyoruz”

“İş hayatında kadınların ilerlemesini teşvik edecek her türlü girişimi destekliyoruz. Kadınların tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer almalarını sağlamak amacıyla güçlenmelerini hedefleyen Birleşmiş Milletlerin özel sektör girişimi “Women’s Empowerment Principles – Kadının Güçlenmesi Prensipleri”nin imzacısıyız. Yönetim Kurulu ve üst yönetimde cinsiyet çeşitliliğini artırmak için kurulan “30 Club – 30 Kulübü”nün üyesiyiz. Aynı zamanda Kadın Girişimcileri Destekleme Derneği (KAGİDER) tarafından hayata geçirilen, Dünya Bankası prosedürleri uygulanarak verilen Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) programı kapsamında ‘Fırsat Eşitliği’ sertifikasına layık görüldük. Geçtiğimiz günlerde cinsiyet eşitliğini taahhüt eden şirketlerin performansını ölçmek için dünya çapında yapılan en kapsamlı araştırmalardan biri olan Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde de yerimizi aldık. OMFIF’in uluslararası düzeyde önemli bir referans noktası olarak kabul edilen cinsiyet eşitliği araştırması da bu konudaki uluslararası düzeydeki liderliğimizi bir kez daha tasdik etti. Bu başarıların yüklediği sorumluluğun bilinciyle cinsiyet eşitliği alanındaki farkındalığın artırılmasına öncülük etmeye devam edeceğiz”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı