BeautyEurasia, sanal buluşmalar serisi ile fuar katılımcılarına 23 ülkeye ihracat fırsatı sundu

tarafından
111
BeautyEurasia, sanal buluşmalar serisi ile fuar katılımcılarına 23 ülkeye ihracat fırsatı sundu

Türkiye ve Avrasya’nın lider sektör ve iş birliği platformu olan, kişisel bakım ve kozmetik markalarını bir araya getiren BeautyEurasia, İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) 16 – 18 Haziran 2021’de gerçekleştireceği fuar öncesinde, yerli katılımcılara ihracat fırsatları sunmaya devam ediyor. 

 

Sanal ticaret platformu Hyve Connect ve Big Marker platformları aracılığı ile 23 – 25 Şubat tarihlerinde gerçekleşen BeutyEurasia Webinar Serisi, 23 farklı ülkeden 28 alıcıya ev sahipliği yaptı. Azerbaycan, Bosna, Bulgaristan, Kolombiya, Fransa, Hollanda, Malezya, Litvanya, İspanya, Tunus ve Ukrayna gibi daha birçok ülkenin alıcıları, 140 fuar katılımcısı ile 40’tan fazla görüşme gerçekleştirdi. 

 

Toplamda 192 katılımcının çevrimiçi olarak yer aldığı webinarın oldukça başarılı geçtiğini, fuar katılımcılarının ve alıcıların verimli toplantılardan memnuniyetle ayrıldığını belirten Hyve Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen, “Fuarcılık sektörü için fiziksel erişim olmazsa olmazımız. Ancak fuar tarihleri dışında ve pandemi koşullarını gözeterek dijital çözümlerin de yer aldığı hibrit uygulamalar ile alıcıların ve katılımcılarımızın ticari faaliyetlerini sürdürmelerine katkı sunmaya devam edeceğiz. BeautyEurasia Fuarı kapsamında ilk defa gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde gerek fuar katılımcıları gerekse alıcıların memnuniyet seviyesini yüzde 93 olarak tespit ettik. Dünyanın dört bir yanında alıcıları, fuar katılımcılarımızla buluşturduğumuz etkinliğimizi çoklandırmaya, Türkiye başta olmak üzere bölgesel ve küresel ekonomilere destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

 

Watsons Türkiye Kategori Grup Müdürü: “Değişen İhtiyaçları Anlamak İçin Önemli Bir Etkinlik”

Etkinliğin sağladığı faydayı değişen tüketici talepleri gözünden değerlendiren, VIP alıcı olarak webinarda yer alan Watsons Türkiye Kategori Grup Müdürü Saliha Gül, etkinliğin tüketici dinamikleri açısından önemine dikkat çekti. Sektörel fuarların hem alıcıların nihai müşteri taleplerini üreticilere aktarabilmesi hem de üretici firmaların kendilerini ifade edebilmesi için bir deneyim paylaşım merkezi olarak gördüklerini belirten Gül, “Fuar öncesinde gerçekleştirdiğimiz bu buluşma ise değişen tüketici alışkanlıklarını, yeni ürün geliştirmedeki fırsatları, kozmetik ve kişisel bakım sektörünün değişen ihtiyaçlarını ve üreticilerin dikkat etmesi gereken konuları konuştuğumuz bir paylaşım oldu. Bu paylaşımın fuar döneminde arz edilecek ürünlere ve yeniliklere bir baz yaratacağına inanıyorum. Değişen tüketici taleplerine en uygun ürün ve üreticiyi bulabileceğimiz kanallar bu fuarlar olacağı için öncesinde alıcı tarafındaki beklentileri aktarmak adına bu sanal buluşmaların katkısı olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

Kazakistanlı Ak Niet LLP/Europharma firmasını temsilen katılan, bir diğer alıcı Sözleşme Müdürü Maksat Kozhayev, fuar öncesi gerçekleştirilen ve yeni formatta sunulan iş birliği platformunun çok önemli bir deneyim olduğunu belirtti. Kozhayev, şöyle devam etti: “Bu sanal etkinliğe katılma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Üreticilerle tanışmak büyük bir şanstı ve yeni bir formatta iletişim kurmak bizim için paha biçilmez bir deneyim oldu. BeautyEurasia Sanal Buluşmalar Serisi, Kovid-19 pandemisinin neden olduğu kısıtlamalar nedeniyle güvenli ticaret stratejisi açısından iyi bir uygulama ve farklı iş yaklaşımının parlak bir örneğidir. Görüştüğüm tedarikçilerle, ertesi gün e-posta ile iletişime geçtim ve onlardan fiyat teklifleri aldım. İş birliği ve iş yapma kararları, tekliflerin değerlendirilmesinden sonra verilecek.”

 

Kozmetikte Yüzde 12 Büyüme Hedefinde Belirleyici Aşı Çalışmaları

Katılımcı ve alıcıları buluşturmasının yanı sıra VIP alım heyetlerinin sunum yaptığı webinarda, ekonomist ve stratejist Dr. Can Fuat Gürlesel, kozmetik sektörü ve ekonomi için 2021 yılının analizini gerçekleştirerek, fırsatları, ihracat ve dış piyasalar perspektifinden değerlendirerek bir yol haritası sundu.

 

Pandemi koşullarına rağmen kozmetik sektörünün 2020 yılında ihracatı yüzde 9,4 artırarak toplamda 2,03 milyar dolara yükselttiğini belirten Dr. Gürlesel, kozmetik ürünleri ihracatında en önemli artışın yüzde 34,1 ile temizlik ve hijyen ürünlerde gerçekleştiğini paylaştı. Dr. Gürlesel, diğer birçok alt ürün gruplarında ise ihracatın gerilediğini ekledi. İthalat ise geçtiğimiz yıl yüzde 1,7 artarak 956 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

2021 yılında da kozmetik ürünleri ticaretini ve tüketimini Kovid-19 salgını ile ortaya çıkan koşullardaki gelişmeler belirleyeceğinin altını çizen Dr. Gürlesel, temizlik-hijyen ve korunma ürünlerine yönelik genişleyen talebe karşı diğer ürünlerin tüketim ve ticaretinin zayıf kalmasının beklendiğinin altını çizdi. Dr. Gürlesel, 2021 yılında toplam kozmetik harcamalarında sınırlı bir büyüme beklentisi bulunduğunu, iç pazarda yüzde 3 ila 4’lük bir büyüme beklendiğini söyledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı