Demirağ’dan İstanbul Sözleşmesi’nin feshine sert tepki:“İktidar nasıl hukuku tanımıyorsa biz de bu kararı tanımıyor, yok sayıyoruz!”

tarafından
84
Demirağ’dan İstanbul Sözleşmesi’nin feshine sert tepki:“İktidar nasıl hukuku tanımıyorsa biz de bu kararı tanımıyor, yok sayıyoruz!”

Mersin Kadin Gücü Grubu  Sözcüsü Cavidan Demirağ, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan Karar'a göre, Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedildi. Karar, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 3. maddesi gereğince alındı.

Türkiye’nin gece yarısı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılması ile ilgili Mersin Kadin Gücü Grubu  Sözcüsü Cavidan Demirağ şu açıklamayı yaptı:

“BUNUN MEALİ KADINLAR İKİNCİ SINIF VATANDAŞTIR, VİTRİN MANKENİDİR DEMEKTİR”

“Deyim yerindeyse gecenin köründe yayımlanan bu karar kadınlara yapılan bir darbedir. İstanbul Sözleşmesi hukuksuzca feshedilmiştir. Bunun meali “kadınlar ikinci sınıf vatandaştır, vitrin mankenidir” demektir. Bunun meali “kadınlar şiddete uğrasın, öldürülsün” demektir. İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmak, kadın cinayetlerinin politik olduğunun göstergesidir. Nasıl ki iktidar hukuku, kanunu tanımıyor. Biz kadınlar da bu kararı tanımıyoruz. Bu karar kadınlar için yok hükmündedir. İstanbul Sözleşmesi yaşatılsın, İstanbul Sözleşmesi yaşatır!”

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı