İnşaat Sektöründe İlk Çeyrek ve Yıl Beklentileri

tarafından
109
İnşaat Sektöründe İlk Çeyrek ve Yıl Beklentileri

İlk çeyreği durağan geçiren inşaat sektörü, aşı ve istikrarlı para politikalarına güveniyor.

Bir yılı aşkın süredir etkisini gösteren pandeminin en çok etkilediği sektörlerin başında inşaat sektörü geliyor. Salgının ilk dönemlerinde durma noktasına gelen sektör, devlet teşvikleri ve düşen kredi faizleri ile kısa süreli bir canlanma yaşayarak 2021 itibariyle rutin seyrine devam ediyor.   

Pandeminin global ekonomi ile birlikte inşaat sektörünü de durgunlaştırdığının altını çizen Home Yapı Kurucu Ortağı İnşaat Mühendisi Nevzat Ülküseven, “Koronavirüs salgını nedeniyle küresel ekonomi 2020 yılında tarihi durgunluklarından birini yaşayarak, yılı bir tarafta umudun diğer tarafta da endişelerin arttığı karışık bir görüntü içinde tamamladı. OECD ve IMF raporlarına göre küresel ekonomi 2020 yılını 4 civarında küçülerek kapattı. Buna paralel olarak konut satışları da 2020 yılının son çeyreğinde yıllık bazda 48 azaldı. Talepteki yavaşlama ve gelirlerdeki azalmaya karşılık maliyetlerdeki artışın sürmesine bağlı olarak bina inşaatında reel ciro azaldı. TUİK verileri de bunu doğruluyor. Pandemi ile ortaya çıkan yeni koşullar içinde AVM, ofis ve turizm tesislerinin yaşadığı sıkıntılar nedeniyle ticari gayrimenkul sektörüne yönelik alınan yapı ruhsatları da önemli ölçüde gerilemiştir. Konut dışı binalara yönelik yeni talep iştahı azalmaktadır. Home Yapı olarak yatay mimari anlayışı ile gerçekleştirdiğimiz projelerimiz ile pandemi sürecinde insanların ihtiyaçlarına cevap vermeyi başardık.” dedi.

“Sektör İlk Çeyrekte Yatay Bir Seyir İzledi” 

İlk çeyreğin durağan geçtiğine vurgu yapan Nevzat Ülküseven, sözlerine şöyle devam etti: “İnşaat sektörü, çeşitli kurumların yayınladığı 2021 yılı ilk çeyrek beklenti endekslerine göre paralel olarak iç pazarda yatay bir seyir ile geçti. 2020 sonlarından itibaren gerilemeye başlayan inşaat sektörü mevsimselliğinde etkisi ile 2021 yılı ilk çeyreği işlerin daha da yavaşladığı bir dönem olarak önümüze çıkıyor. Kapatma ve kısıtlamalar da ilk çeyrekte inşaat işlerini olumsuz etkiledi. Kısaca 2021 yılı ilk çeyreği zor geçti diyebiliriz. Home Yapı olarak 2020 yılı son çeyreği ve 2021 yılı ilk çeyreğini daha çok taahhüt işlerine ağırlık vererek sektördeki olumsuzluklardan etkilenmeden geçirdik.”

“Ekonomi Para Politikası ve Aşı 2021’in Belirleyicisi Olacak”

Sektörün 2021 yılı performansını belirleyecek ilk unsurun dünyada ve Türkiye‘de aşı uygulaması ile bunun sonuçları olacağına vurgu yapan Ülküseven: “Konut piyasasında geçtiğimiz yıl konut kredi faizlerinin düşürülmesi, yabancılara satışların sürmesi ile kısa süreli etkili olan canlanma, inşaat faaliyetlerinin yeniden yavaşlaması ile sektöre ilişkin iyimser beklentilerin de zayıflamasına neden oluyor. Aşı sonrası toplu bağışıklık kazanılmaya başlaması inşaat sektörünü olumlu etkileyecektir. 2021 yılında inşaat sektöründe belirleyici olacak diğer unsur da ekonomide uygulanacak para politikası ve yine ekonomi ile hukuk, demokrasi alanında yapılacak olan iyileştirmeler olacaktır. Merkez bankası 2021 yılının önemli bir bölümünde yüksek politika faizini koruyacak gibi duruyor. Buna bağlı olarak konut kredisi ve TL ticari kredi faiz oranları da yüksek kalacaktır. Yani finansman tarafında 2021‘i çok fazla destekleyecek koşullar şuan için görünmüyor. Marmara depremi sonrası kentsel dönüşüm ve bina güçlendirme alanında yeniden başlayan hareketlilik önümüzdeki günler için sektörde belki bir miktar canlanmanın işareti olabilir. 2021 yılında aşının devreye girmesiyle satışların yukarı doğru bir ivme ile tablonun yukarıya doğru artış yönlü bir grafiğe dönüşmesini ümit ediyoruz. Home Yapı olarak 2021 yılının görüşmeleri devam eden çeşitli projelere imza atacağımız, elimizdeki projeleri de hayata geçireceğimiz güzel bir yıl olacağını umuyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı