Mobil Fintech Uygulaması Kullanımı COVID-19’un Etkisiyle 2020’nin İlk Yarısında Hızla Arttı

tarafından
490
Mobil Fintech Uygulaması Kullanımı COVID-19’un Etkisiyle 2020’nin İlk Yarısında Hızla Arttı

Ödeme uygulamalarının oturum sayısı, ülkeler arasında ortalama %49 arttı.  En çarpıcı büyüme oranlarının görüldüğü ülkeler, Japonya (%75), Almanya (%45), Türkiye (%39), ABD (%33) ve İngiltere (%29) oldu.

Küresel uygulama pazarlaması platformu Adjust ve uygulama istatistikleri sağlayıcısı Apptopia, bugün Mobil Finans Raporu 2020’yi yayınladı. Bankacılık, ödeme ve yatırım uygulamalarının küresel bir değerlendirmesini sunan rapor, zaten güçlü bir büyüme içinde olan finansal teknoloji uygulamalarının COVID-19’un etkisiyle 2020’de daha da hızlı büyüdüğünü gösteriyor. 2019’un ilk yarısı ile 2020’nin ilk yarısı karşılaştırıldığında, çalışmaya dahil edilen ülkelerin Adjust ve Apptopia verileri şunları gösteriyor: Kullanıcıların doğrudan telefonlarından hisse senedi alıp satmalarını sağlayan yatırım uygulamalarının kullanımı hızla artıyor. Bu uygulamaların günlük oturumları Ocak-Haziran 2020 arasında ortalama %88 arttı. Acorns, Gatsby ve Stash gibi yatırım platformlarının uygulamaları, yatırım yapmayı kolaylaştırarak kitleler için daha erişilebilir kılıyor. Yatırım uygulamaları küresel olarak, Adjust’ın 2020’de takip ettiği sektörler içerisinde casual ve hyper-casual oyunları geride bırakarak en yüksek ikinci büyüme oranına sahip oldu.  Ödeme uygulamalarının oturum sayısı, çalışmamızdaki ülkeler arasında ortalama %49 arttı.  En çarpıcı büyüme oranlarının görüldüğü ülkeler, Japonya (%75), Almanya (%45), Türkiye (%39), ABD (%33) ve İngiltere (%29) oldu. Kullanıcılar işlemlerini sosyal mesafe kurallarına uyarak yapmak için telefonlarını gittikçe daha çok kullanıyorlar.

 

Türkiye’de mobil bankacılık ve uygulamaları kullanımı %31 arttı. Bankacılık ve ödeme uygulamalarının oturumları, çalışmamıza dahil olan ülkelerde %26 arttı. Tüm ülkelerdeki oturumlar yükselirken, Japonya (%142), Almanya (%40), Türkiye (%31) ve ABD’nin (%27) yüksek büyüme oranları göze çarpıyor. Süper-uygulamalar, mobildeki en yüksek trend olmaya devam ediyor. WeChat ve KakaoTalk gibi süper app’ler Asya’dan çıkmış olmalarına rağmen, bu trend diğer bölgelerde de tutmaya başladı; örneğin Revolut, “süper-uygulama” stratejisiyle dikkat çeken markalardan.

 

“Pandeminin bankacılık üzerindeki etkisi ve mobil dijital hizmetlerin artması hafife alınmamalıdır,” diyor Adjust’ın kurucu ortağı ve CTO’su Paul H. Müller. “Bankacılık sektörü birkaç yıldır dijital yeniliklere adapte olsa da, COVID-19 bu değişimi hızlandırıyor ve banka hesabı olmayan ya da banka erişimi sınırlı olan dünya çapında milyonlarca insana bankacılık hizmetlerinin kapısını açıyor.”

“Müşteriyi anlamak ve ihtiyaçları doğrultusunda onlara destek olmak bizim her zaman önceliğimiz. diyor Akbank Kıdemli Performans Pazarlaması Müdürü Tolga Kuzdere. “COVID-19 bizleri de büyük ölçüde etkiledi; şubelerimiz kapandı ve tüm sosyal mesafe kuralları devreye girdi. Bu doğrultu da biz de, mobil uygulamamızın çok daha fazla indirildiğini ve kullanıcıların çok daha fazla uygulama üzerinde vakit geçirdiğini gözlemledik. Burada hızlı bir adaptasyon yaşandı. Her geçen gün daha fazla insan, ödeme ve para transferi gibi banka ihtiyaçlarını dijital olarak yapıyor.”

Bankacılık uygulamaları, en güçlü büyüme oranlarını Türkiye, Ukrayna ve Brezilya gibi ülkelerde gösteriyor.

Japonya, analiz edilen ülkeler arasında bankacılık uygulaması indirmelerinde başı çekiyor, ancak bu biraz da uç bir bulgu. Apptopia’nın verilerine göre, diğer gelişmiş ekonomiler son 12 ayda kurulum sayılarında düşüş görüyorlar.

“Genel ekonomik trendler, gelişmiş ekonomilerde bankacılık uygulamalarını zor günlerin beklediğini gösterse de, gelişmekte olan ülkelerde uluslararası finans uygulamalarının önemli büyüme fırsatları var,” diyor Apptopia’nın Analitik ve Bilgi VP’si Adam Blacker. “Bankacılık uygulamaları, en güçlü büyüme oranlarını Türkiye, Ukrayna ve Brezilya gibi ülkelerde gösteriyor.”

Kullanıcılar uygulamalarda daha çok zaman geçiriyorlar

2020’de finans uygulamalarının sadece oturum ve kurulumları artmakla kalmadı, aynı zamanda kullanıcıların uygulama içinde geçirdiği süre de arttı. 2019’un ilk yarısında kullanıcıların bankacılık ve ödeme uygulamalarındaki oturum süresi ortalama 7.7 dakika iken, 2020’de bu süre %8.9 artarak 8.35 dakikaya çıktı.

Adjust’ın verileri, finansal teknoloji uygulamalarında geçirilen süredeki en önemli artışın 2020’nin ikinci yarısındaki küresel pandemi önlemleri sırasında meydana geldiğini doğruluyor. Analiz edilen ülkeler arasında Arjantin, uygulama içinde geçirilen süre açısından %72 ile en yüksek yıllık büyüme kaydeden ülke oldu. Arjantin’i %62 ile Ukrayna ve ortalama %50 ile Rusya ve Brezilya takip etti. Japonya ise %21’lik bir artış kaydetti.

Kullanıcı kazanımı maliyetleri düşük ve bağlılık fırsatları yüksek

COVID-19 kaynaklı ekonomik ve sosyal değişimler ile birlikte, bankacılık ve ödeme uygulamalarının kullanıcı kazanımı maliyetleri hızla düştü. Şubat’tan beri düşen Kurulum Başına Efektif Maliyetler (eCPI), Mayıs’ta %77 azaldı ve bankacılık uygulamalarının yeni kullanıcı edinme maliyetleri, hala 2020’nin başlarındaki maliyetinin çok altında.

Metodoloji

Küresel mobil finans raporu, 1 Ocak 2020 ve 30 Haziran 2020 arasındaki Adjust ve Apptopia verilerini temel alarak 2019’daki aynı zaman dilimiyle karşılaştırıyor. Rapor, ABD, Rusya, Ukrayna, Türkiye, Brezilya, Almaya, İngiltere, Japonya ve Arjantin’deki bankacılık, ödeme ve yatırım alt sektörleri dahil 270’ten fazla finans uygulamasını  analiz ediyor. Ayrıca kurulum ve oturum oranlarının büyümesine, kullanıcıların uygulama içinde ne kadar zaman geçirdiğine ve bu sektördeki kullanıcı tutma oranlarına odaklanıyor.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)