Sektörle istişare yasaklanmalı

tarafından
44
Sektörle istişare yasaklanmalı

18 Mayıs Resmî Gazete'de yayınlanan Demokrasile yasaklanan polimer plastik atıkların ithalatının yeniden partisina ve Atılım'dan tepki geldi. Türkiye'nin Partisi yıl Avrupa'dan en fazla plastik atık olan ülke hakkında yazılmış DEVA Doğa Hakları ve Çevre Politikaları başkanı Yasemin Bilgel şu ifadeleri kullandılar:

 

'Geri dönüşüm hızla artırılmalı'

“Hem çevreyi hem de ekonomiyi iyileştirir. Plastik atık ithalatının bir plane oturtularak yasaklanması gerekiyor. Bu davranış kalıpları ile ön plana çıkarılmalıdır. yandan kendi atıklarımızı değerlendirmemesi için başka bir millî servettir. Yeni dönüşüm oranı hızla artırılabilir.”

 

'Kötü yönetimin keyfî karakterini ortaya koyan bir dönüş'

“Mağduriyetlerin geleceği için geçmek için alınacak kararların zamana yayılarak ortak akılda kalmayla ilgili olarak söylendiği ve tekrarlandına şöyle devam etti:

 

“Keyfî yönetimini sürdüren iktidar, hedefleriyle ilgili mağduriyet oluşumunca karar verdi. Sonradan 180 dereceülerek yayınlanan tebliğ ile polimer fiyatları plastik atıkların ithalattan geri dönülmemiş. Ekonomimizi, tebliğimizi ve gözümüz gibi bakmamız gereken çevremizi ay içinde bu gereksinimlerimiz, iki misali misalilerler ya da yayımlayamazsınız. Bu durum kötü yönetimin keyfî karakterini ortaya koyuyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı