Türkiye’de Endüstriyel Robot Otomasyonu Destekleri ve Yatırımları Hız Kazanıyor

tarafından
67
Türkiye’de Endüstriyel Robot Otomasyonu Destekleri ve Yatırımları Hız Kazanıyor

Hannover Fairs Turkey ve ENOSAD (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği) iş birliği ile gerçekleşen Endüstriyel Robot Otomasyonu ve Geleceği Konferansı, 38 ülkeden bin 800’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Hasan Büyükdede’nin ve MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran’ın ana konuşmacı olarak katıldığı konferansta, otomasyon teknolojilerinin endüstriyel üretim süreçlerindeki önemi vurgulandı.

 

 

 

 

Konferansın ana konuşmacısı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Hasan Büyükdede, robot otomasyonunun ülke sanayii için önemini vurguladı. Büyükdede, “Dijitalleşmenin hayatın bir parçası olduğu bu günlerde otomasyon teknolojileri de hızla gündelik hayatı ilgilendiren ekipman ve cihazların imalatında hem de endüstride kullandığımız tüm makine ve komple tesislerin üretiminde vazgeçilmez bir hale geldi. Artık yaptığımız her tesisi ‘minimum insan, maksimum verim’ prensibine göre imal ediyoruz. Bakanlık olarak teknoloji odaklı hamle programları ile robot ve otomasyon tesisleri üreticilerini destekliyoruz. Yerli çip, yerli robot ve transfer ekipmanları, sensör, servo motorlar, bilgisayarlar ve kameralar gibi ekipmanların yerlileştirilmesi konusunda ciddi destekler veriyoruz. Talebe göre bu alanı genişletmekte kararlıyız” dedi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan ENOSAD (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği)Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Kayakıran, dernek olarak otomasyon sektörünün sağlıklı büyümesine katkıda bulunmak amacıyla gerekli olan tanıtım, eğitim, üretim ve mühendislik gibi alanlara önem verdiklerini belirtti. Kayakıran,“Hizmet verdiğimiz endüstrilerin global rekabeti kazanabilmeleri için daha hızlı daha verimli ve esnek üretim ile tüm maliyetleri azaltma ve üretimi artırma çabalarına doğru ürün ve iyi mühendislik çalışmalarımızla katkıda bulunuyoruz. ENOSAD olarak biz fuar ve bu yeni pandemi döneminde çevrimiçi çalışmaları destekliyor ve önemsiyoruz. Dijital dönüşümün dünyada olgunlaşmaya henüz başlayan bir durum olduğu göz önüne alındığında, bunu Türkiye adına bir fırsata çevirmek ve ülkemizi teknoloji özellikle de yazılım üssü olarak konumlandırmak, üzerinde düşünülmesi ve yatırım yapılması gereken bir konudur” dedi.

38 ülkeden bin759 katılımcının takip ettiği ve 12 ayrı oturum ve panelde alanında uzman 34markanın 43 konuşmacının yer aldığı konferansta, “İşletmelerin Robot Kullanım Deneyimleri”, “Pandemi Sonrası Robot Otomasyonu: Endüstriyel Robotlar Kobi'lerde Nasıl Yaygınlaşır?”, “Endüstride Robot Kullanımının Yaygınlaştırılması ve Edinim Kolaylıkları”, “Şirketlerin İleri Otomasyon Stratejileri”, “Geleceğin Robot Otomasyonu ve Tamamlayıcı Teknolojiler” ve “Otomasyonun Yükselişi: Hyper-Automation” konulu altı panel gerçekleşti.

ABB Robotikve İmalat Otomasyonu, KUKA Türkiye, Leuze Türkiye, Omron, Yaskawa Turkey'in Ana Sponsor olarak destek verdiği etkinlikte; Entek Otomasyon, FANUC Türkiye, Mitsubishi Electric, Schmalz Vakum, Schunk ve Staubli Premium Sponsor; Bosch Rexroth, Camozzi, Hidtek Makina, Optimak STU, OTD Bilişim, Otkon Mühendislik ve SMC Turkey Gold Sponsor olarak yer aldı.

Hannover Fairs Turkey, Endüstriyel Robot Otomasyonu ve Geleceği Konferansı sonrasında, Dijital Dönüşüm yolunda en önemli unsurlardan biri olan endüstriyel otomasyon sektörünün hedeflenen noktaya ulaşması için bir adım daha atmaya hazırlanıyor. 10-13 Kasım 2021 tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek Avrasya’nın lider endüstri fuarı WIN EURASIA’da, tüm sektör profesyonelleri ile yeniden bir araya gelmek üzere hazırlıklarına devam ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı