TV+ ve Da Vinci güçlerini çevrim içi güvenlik konusunda farkındalığı artırmak için birleştirdi!

tarafından
103
TV+ ve Da Vinci güçlerini çevrim içi güvenlik konusunda farkındalığı artırmak için birleştirdi!

Günümüzde özellikle ebeveynler için en önemli ve dikkatli olunması gereken alan olan “çocuklar için güvenli internet” konusunu işleyen Da Vinci’nin “Dijital Farkındalık” programı, 3 ay boyunca sadece TV+ Çocuk Kategorisi’nde yayınlanacak. Çocuklara Maya, Jack ve Büyükanne karakterleri üzerinden hikayeler ile aktarılacak bilgiler ve verilecek mesajlar sayesinde dijital güvenliğin sağlanması amaçlanıyor.

 

Çocuklar için eğitici ve eğlenceli içerikler sunma temeline odaklanan Da Vinci’nin yeni programı “Dijital Farkındalık”, TV+ ve Da Vinci’nin çocuklara güvenli internet kullanımını öğretmeyi amaçlayan özel bir iş birliği kapsamında 15 Mart’da başladı. Programda “internet nedir, internette kaybolmak, kişisel bilgiler, dijital kalıcılık, paylaşımlar, siber zorbalık, saygı, bilgi, güvenli paylaşım, sahte haberler, dolandırıcılık, güvenli alışveriş, kötü içerikler ve şifre belirleme” gibi birçok ana başlık, hikaye anlatımlı methodlar üzerinden çocuklara ulaştırılacak. 

 

Özellikle pandemi dönemiyle birlikte çevrimiçi ortamlara olan yönelimin artması çocuklar için bu ortamlarda güvenlik sorununu da beraberinde getirdi. Sunduğu programlarda çocukların her alanda gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen TV+ ve Da Vinci, hassas olduğu kadar ebeveynleri endişelendiren güvenli internet konusuna dikkat çekecek. Sadece TV+ Çocuk Kategorisi’nde yayınlanacak “Dijital Farkındalık” programında, çocukların çevrim içi ortamlarda vakit geçirirken daha güvenli olmaları için bilinçlenmeleri üzerine işlenecek konulardan bazıları ise şöyle sıralanıyor;

 

  • İnternette her websitesi çocuklar için güvenli ve doğru olmayabilir. Bu durumda ne yapmanız lazım? 

 

  • İnternete yazdığınız bir mesajın kolayca kaldırılamaması ya da silinememesine nasıl oluyor? 

 

  • İnternete yüklediğiniz bir bilgi sizi sonradan nasıl etkileyebilir? Eğer bir şey paylaşıyorsanız neden iyice düşünmeniz gerekir?

 

  • İnternet eğlenceli öğrenme ve bilgi açısından harika bir yer, ancak bilginin nereden geldiğini kontrol etmek çok önemli. Bir bilgiyi kimin yazdığını, doğruluğunu ve güncelliğini nasıl kontrol edebilirsiniz?

 

  • Kişisel bilgi nedir ve internette ya da internet dışında paylaşmamanız neden önemlidir? 

 

  • Kullanıcı adları ve şifreler internette kişisel bilgileri koruma yöntemlerinden biri olarak tanıtılıyor. Peki bunları en güvenli nasıl koruyabilirsiniz?

 

  • İnternette neleri paylaşabiliriz? Masum görünen bir şey kişisel bilgileri ele verebilir ve kişiye özel gönderseniz bile internette paylaşılması güvenli olmayabilir. 

 

  • Çocukları para harcamaya yönlendiren ve cezbedici reklamlardan nasıl koruyabilirsiniz?

 

“Dijital Farkındalık” programı aynı zamanda, bilişim teknolojilerinin günlük hayattaki yerine ve önemine odaklanarak çocukların okuldaki “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım” dersine de katkı sağlayacak. Çocukların dijital yetkinliklerini artırmasını, sahip oldukları bilgiler ile gelişen teknolojiyi anlamalarını ve teknolojiyi etkin şekilde kullanmalarını sağlayarak 21. yy becerilerini de geliştirmeleri hedeflenecek.  

 

TV+ 98.Kanal’da yayınlanan Da Vinci programlarında; 5-12 yaş arası çocukların Fen Bilimleri, Matematik, Türkçe, Biyoloji, Tarih, Bilim, Uzay, Teknoloji, Doğa, Kültür ve 21. yüzyıl becerilerine kadar birçok derste faydalanabileceği “neden ve nasıl?” ilişkisine dayalı öğrenmeyi amaçlayan programlar sunuluyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı