“15/07 Şafak Vakti” filminden set arkası ilk kareler merak uyandırdı

tarafından
80
“15/07 Şafak Vakti”  filminden set arkası ilk kareler merak uyandırdı

15 Temmuz hain darbe girişiminde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarına direnen Türk milletinin ortaya koyduğu destansı mücadeleyi anlatan "15/07 Şafak Vakti"  filminden set arkası ilk kareler yayınlandı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde ve Çengelköy’de darbecilere karşı direnen vatandaşların gerçek hikâyelerinden esinlenilen film, Çengelköy'de pastane işleten Cevdet (Erkan Petekkaya) ve çocuklarının öyküsünü merkeze alıyor.

Çarpıcı hikâyesi, güçlü oyuncu kadrosu, müzikleri ve dekoru ile dünya çapındaki dev prodüksiyonlarla boy ölçüşecek şekilde çekilen film, Türkiye genelinde 390 sinema salonunda 15 Temmuz Perşembe günü saat 21.00’de gösterime girecek.

Yönetmenliğini  Volkan Kocatürk'ün üstlendiği filmde Erkan Petekkaya’ya, Baran Bölükbaşı, Tugay Mercan, Serkan Ercan, Nazan Diper, Aslıhan Karalar, Doğa Özüm, Ferhat Yılmaz, Deniz Bolışık ve Hatice Sibel Aytan’ın yer aldığı zengin bir oyuncu kadrosu eşlik ediyor. Türkiye Cumhuriyeti yakın tarihinin en önemli kırılma noktalarından biri olan kanlı darbe girişimini konu alan filmin büyük beğeni toplayan fragmanından sonra yayınlanan fotoğraflar sinemaseverleri bir hayli sabırsızlandırdı. Boğaziçi Köprüsü'ne gelerek ateş açan tanklara doğru bayraklarla yürüyen vatandaşların görüntüleri tüyleri diken diken etti. Yapımcılığını Rafadan Hayat Film, ortak yapımcılığını ise TRT’nin üstlendiği film, uluslararası bir dağıtım ve tanıtım kampanyasıyla vizyona girecek.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Çengelköy 12 biner metrekarelik plato yapıldı

Hazırlıkları Kasım 2020'de başlayan film için Türkiye'nin en büyük kapalı dekoru inşa edildi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Çengelköy 12 biner metrekarelik kapalı alana inşa edildi. Film için toplam 24 bin metrekare kapalı alan dekor hazırlandı.

3 Şubat 2021'de başlayan dekor inşa çalışması 40 günde tamamlandı ve 15 Mart'ta filmin çekimlerine geçildi. 8 hafta süren çekimler boyunca, 150 kişilik ekip ve 7 bin 500 yardımcı oyuncu görev alırken, 1250 aksesuar araç, tank ve askeri kamyon kullanıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, filme ilişkin paylaşımında, "Bu millet çıplak elleri, cesur yürekleriyle darbecilere, işgalcilere geçit vermedi. Bir 'Şafak Vakti' yeniden millet olmanın şerefini tattık. Şehit ve gazilerimize hürmet ve minnetle." ifadelerini kullandı.

Siparişleri yetiştirmeye çalışırken köprüde bir anda darbeci askerlerle karşı karşıya gelen Cevdet'in yolu, işine geç kalan güvenlik görevlisi Güray (Tugay Mercan) ve küçük kızıyla birlikte köprüde sıkışıp kalan Mustafa (Serkan Ercan) ve diğer vatandaşlarla kesişir.

Aynı anda Cevdet'in oğlu Yusuf (Baran Bölükbaşı) da Çengelköy'de mahalledekiler ve güvenlik güçleriyle birlikte darbecilere karşı mücadeleyi sürdürmektedir. O sırada hastanede ise doktor Aysel (Deniz Bolışık), sabaha kadar darbeciler tarafından vurulan vatandaşları kurtarmak için çaba göstermektedir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı