Akbank’ın Yeşil Bono İhracı Ödül Aldı!

tarafından
91
Akbank’ın Yeşil Bono İhracı Ödül Aldı!

Dünyanın önde gelen, uluslararası borçlanma araçları ve yapılandırılmış finansman ürünleri veri ve haber platformlarından mtn-i tarafından gerçekleştirilen MTN Awards 2020 ödülleri sonuçları açıklandı. Akbank; Ağustos 2020’de gerçekleştirdiği 4 yıl 110 gün vadeli, 50 milyon ABD doları tutarındaki ilk Yeşil Bono ihracı ile global piyasaların prestijli ödüllerinden biri olan MTN Awards 2020’de “Sosyal Yönden Sorumlu Yatırım: Yeşil, Sosyal, Sürdürülebilir” kategorisinde “Yılın İşlemi” ödülüne layık görüldü.

 

Pandemi sürecinde bankanın ilk Yeşil Bono ihracını gerçekleştiren Akbank,  ihraç sonrası hazırladığı Sürdürülebilir Finans Çerçevesi ile finansman sağlayacağı sürdürülebilir projelerle ilgili yeşil ve sosyal uygunluk kriterlerini de yayınladı. Ayrıca, bankanın Sürdürülebilir Finans Çerçevesi’nin  en yüksek global standartlar olarak kabul gören Uluslararası Sermaye Piyasaları Kuruluşu (ICMA), Yeşil ve Sosyal Bono Prensipleri ile uyumu, alanında lider kuruluşlardan biri olan Sustainalytics (Morningstar şirketi) tarafından hazırlanan raporla da teyid edildi.

 

Banka’dan yapılan açılamada, Akbank’ın sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda sürdürülebilir finansmana dayalı borçlanma işlemlerini önceliklendirmeye devam edeceğinin de altı çizildi. Akbank, sürdürülebilir finansmana dayalı borçlanma işlemlerinin toplam borçlanma içindeki payını 2021 yıl sonunda 30’a çıkarmayı hedefliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı