Amgen’in “Birlikte Güçlüyüz” kampanyası, Türkiye’deki kadınları sağlıklarını korumak için ortak harekete geçmeye teşvik ediyor

tarafından
108
Amgen’in “Birlikte Güçlüyüz” kampanyası, Türkiye’deki kadınları sağlıklarını korumak için ortak harekete geçmeye teşvik ediyor

Kampanyanın ilk odak noktası, dünyanın birçok yerinde tanı koyulmayan ve yetersiz tedavi edilen, fonksiyon ve bağımsızlık kaybına yol açan osteoporoz hakkındadır.  

Dünya Kadınlar Günü'nü kutladığımız bu ay, Amgen, kemik sağlığı, kalp sağlığı ve kanser gibi kritik kadın sağlığı sorunlarına ışık tutmak için Türkiye'de 'Birlikte Güçlüyüz' kampanyasını başlatıyor. Kadınlar, ailelerinden ve arkadaşlarından edindikleri sağlık bilgilerine büyük ölçüde güveniyor, böylece temel bilgi kaynağı olan aile üyeleri ve arkadaşlar kadınların harekete geçmesini sağlamada önemli rol oynayabiliyor. Kampanya, bu tartışmaları kolaylaştırmak, geliştirmek ve kadınların daha sağlıklı bir yaşama giden yolculuklarında birlikte daha güçlü hale gelebilmeleri için kolay anlaşılabilir sağlık bilgilerini ve araçlarını sağlamayı amaçlıyor.

 

Özellikle COVID-19 salgınında bazı kadınlar rutin tıbbi bakımlarını ertelemek, hatta tamamen iptal etmek durumunda kalıyorlar, o yüzden kadın sağlığına yönelik kampanyalar daha da önem kazanıyor. Araştırmalar, uzun süredir var olan eşitsizlikler ve sosyal farklılıklar nedeniyle, pandemi sırasında çoğunlukla kadınların erkeklerden çok daha zorlandıklarını, kendilerini bakım veren rolünde bulduklarını ve kendilerine bakmalarının daha zor hale geldiğini gösteriyor.

 

Amgen Türkiye ve Gensenta Genel Müdürü Güldem Berkman “Amgen, uzun süredir, kadın sağlığını iyileştirmeye odaklı dünya çapında çalışmalar yürütüyor. Yakın zamanda yaptığımız uluslararası araştırmamız, kadınların sağlıkla ilgili bazı temel bilgileri olduğunu, ancak bu bilgiyi harekete dönüştürmek için mevcut araçlar hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıklarını gösterdi” diyerek ekledi: “Birlikte Güçlüyüz” kampanyası aracılığıyla, kadınların sağlıklarını korumak için doğru adımları atmalarına yardımcı olmaya ve kadınlar arasında – ailelerinde, sosyal gruplarında ve nesiller boyunca – bu konudaki tartışmaları teşvik etmeye kararlıyız.”

 

Kampanya, öncelikle osteoporoz ve kemik sağlığına odaklanarak, 300 kadını kapsayan bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Bulgular, Türkiye'de kadınların çoğunluğunun (94) bağımsız kalabilme konusunda kemik sağlığının önemli bir rol oynadığını kabul ettiğini, iki kadından birinin (49) endişe duymadığından, kemik sağlığı konusunda doktoru ile konuşmadığını ortaya koydu. 

Awen For Us Kurucusu Dr. Aylin Löle: “Kadınların toplumsal cinsiyete dayalı roller nedeniyle ev içi ücretsiz emeği üstlenmek durumunda kaldıklarını biliyoruz, ancak pandemi sırasında açık şekilde görülüyor ki, kendi sağlıklarını genellikle göz ardı ediyorlar. Amgen’in Birlikte Güçlüyüz kampanyası, kadınlara sağlıklarını korumaları için ve aynı zamanda kadınların sağlık kaynaklarının ve sağlık bilgilerine erişiminin daha sınırlı olduğu bu gibi zamanlarda birbirlerini kollamaları için önemli bir hatırlatıcı görevi görecek” dedi. Awen For Us, kampanyayla ilgili önemli bilgileri Türkiye'deki kadınlara yaymak için Amgen ile ortaklık yapıyor.

 

Osteoporoz, genellikle yetersiz tanı konulan ciddi bir sağlık durumudur.  Her üç Türk kadınından birinde osteoporoz olduğu tahmin edilmektedir. Bir kemik kırığı yaşadıktan sonra çoğu hasta, kırığın altında yatan neden olan osteoporoz için teşhis ve tedavi edilmeyebiliyor. Bir kırılmayı takiben, hastaların 40'ı bağımsız yürüyemiyor ve 80'i araba kullanmak ve market alışverişi gibi günlük aktivitelerde zorlanıyor. Fiziksel sınırlamalara ek olarak, osteoporoz ve kırıklar kadınların zihinsel ve duygusal sağlığını önemli ölçüde etkileyebiliyor. 

 

Birlikte Güçlüyüz Kadın Sağlığı Araştırmasının Bulguları 

 

Araştırma, Türkiye'de kadınların kemik sağlığına nasıl baktıkları ve karşılaştıkları zorluklarla ilgili bazı dikkat çekici bulguları ortaya çıkardı.

 

  • Kadınlar osteoporozun erken belirtilerini fark edebiliyorlar: Kadınların çoğu, kemik sağlığının bozulmasındaki erken belirtiler arasında; kolay kırılan bir kemiğin (88), zamanla ortaya çıkan boy kaybının (87) ve sırt ağrılarının (71) olduğunu biliyor. 
  • Tarama araçları söz konusu olduğunda, farkındalık olsa da harekete geçmede oranlar daha düşük: Dört kadından üçü (73) kemik yoğunluğu taramalarının kemik sağlığını anlamada önemli olduğunu belirtse de, 60'ı hiç tarama yaptırmamıştı. 
  • Kadınların çoğu bir kırık riski değerlendirmesini hiç tamamlamamışAraştırmaya katılan kadınların 45’i, kırık riski değerlendirmesini hiç duymamış veya yaptırmamış; 20'si bunu duymuş ama hiç yaptırmamıştı. Kırık risk değerlendirmesi yaptıranlar ise grubun 10’unu oluşturuyordu.
  • Osteoporozun yaygınlığına ve aile öyküsünün rolüne rağmen, bu konu nadiren tartışılıyor: Yanıt verenlerin sadece onda biri (12), sağlık konularını aile ve arkadaşlarıyla konuştuklarını söyledi.  
  • Doktorlara güven yüksek ancak önemli kadın sağlığı konuları düzenli olarak gündemde yer almayabiliyor: Araştırmaya katılan kadınların neredeyse tamamı (98), doktorlarını veya sağlık uzmanlarını en güvenilir bilgi kaynağı olarak gördüklerini söyledi. Ancak, doktorlarıyla kemik sağlığı hakkında konuşmayan yaklaşık beş kadından biri (19), doktorları tarafından bu konu önceden gündeme getirilmediğinden bunu yapmadığını belirtti.

 

Kadınlar, doktorlarıyla bir sonraki randevularında kemik sağlığı hakkında konuşmalı ve yaşamlarındaki diğer kadınları kemik sağlığını iyileştirmek için proaktif adımlar atmaya teşvik etmeliler. Kampanya, kadınları sağlıklarını iyileştirmeye yardımcı olmak için Breakout Challenge'da yeni bir fiziksel aktiviteye katılmaya ve #BirlikteGüçlüyüz etiketini kullanarak sosyal medya aracılığıyla fotoğraf ve videolar yayınlamaya davet ediyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı