Anadolu Uygarlıklarından İzler Ankara’da

tarafından
105
Anadolu Uygarlıklarından İzler Ankara’da

Anadolu Uygarlıklarından İzler Ankara projesi 6-20 Nisan tarihleri arasında Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde gerçekleştirilecektir.Anadolu Medeniyeleri Müzesi’nin 100. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleşecek olan sergi,konser,panel etkinliğinin  Proje Koordinatörlüğünü Siret Uyanık yapmaktadır.,GaleriM Sanat Galerisi’n yürüttüğü Sanat Projesi’ne T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı katkı sağlamaktadır.60’a yakın sanatçıya ait resim,heykel ve seramik eserlerin sergileneceği projede Devlet Opera ve Balesi’ de iki konser verecektir.Ayrıca Sergi süresince bir panel,iki de konferans düzenlenecektir.

 

Anadolu Uygarlıklarından İzler Ankara projesi,geçmişin izleri dönemin yansımaları ve geleceğe aktarımı bağlamında sanatın estetik etkisi ile birleştirilmesi ve farklı disiplinlerin yorumlarıyla izleyiciyle buluşması amacıyla hazırlanmıştır.Anadolu ‘dan ilham almış sanatçılar eserleriyle,geçmişi bugüne taşıdı,bugünü de yarına…60.’a yakın Çağdaş sanat eserinin yeraldığı seçkide Süleymen Saim Tekcan,Devrim Erbil,Mustafa Pilevneli,Mustafa Ayaz,,Aydın Ayan,Tüzüm Kızılcan gibi dönemin usta sanatçıları yeralmaktadır.Programda Profesör Dr.Aydın Ayan,Profesör Dr..Hasan Pekmezci ve Profesör Dr.Alaybey Karoğlu tarafından “Anadolu uygarlıklarında Sanat ve Estetik İzleri ve Sanat Eğitiminde Vazgecilmez Bir Kaynak;Anadolu Medeniyetleri Müzesi"Prof.Candan Dizdar Terwiel , 

"Seramik,Sanat ve Arkeoloji İliskisi"

Prof.Sevim Çizer konferansları gerçekleştirilecektir.Mag Medya ,Grafiker Ajans,Artefact tv,Anadolu Medeniyetleri Müzesi katkı sağlamıştır.

Projenin Danışma Kurulunda Profesör Dr.Aydın Ayan,Profesör Dr.Adnan Tepecik ,Profesör Dr. Alaybey Karoğlu ve Sanatçı,Akademisyen,Yazar 

Bünyamin Balamir vardır. Coğrafi açıdan kıtaların, denizlerin, iklimlerin; doğudan batıya, güneyden kuzeye ya da tersi yönlere giden yolların ve insan topluluklarının buluştuğu, konup göçtüğü, yurt edindiği, dünyanın en stratejik ve kavşak nitelikli noktasındaki bu topraklar; bu çok özel konum nedeniyle “uygarlıkların beşiği” olabilmiş ve böyle nitelendirilmiştir. Bu proje kapsamında ürün ortaya koyan sanatçılar da bu durumun bilincinde olarak; çeşitliliği sanatsal yönden özel bir değer olarak benimseyip sergiyi varsıllaştıran nitelikli yapıtlar ortaya koymuşlardır.Sergi Anadolu Medeniyeleri Müzesi’nde 6-20 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilebilir. 

 

Projede yeralan sanatçılar;

 

ADNAN TEPECİK

AHMET DALKIRAN

ALAYBEY KAROĞLU

ARZU KARCI

AYDIN AYAN

BERNA OKAN

BÜNYAMİN BALAMİR

DEVRİM ERBİL

HİMMET GÜMRAH

GÜLTEN İMAMOĞLU

HASAN KIRAN

HASAN RASTGELDİ

HÜSEYİN ELMAS

İHSAN ÇAKICI

İLHAM ENVEROĞLU

KADİR ŞİŞGİNOĞLU

MERAL ÖZTÜRK

MERİH TEKİN BENDER

MURAT ERKAN

MUSTAFA AYAZ

MUSTAFA PİLEVNELİ 

RAMAZAN CAN

SAADET GÖZDE

SELMA ŞAHİN

SEMA KARA

SİRET UYANIK

SÜLEYMAN SAİM TEKCAN

YALÇIN GÖKÇEBAĞ 

YÜCEL DÖNMEZ 

ZUHAL ARDA

ATİLLA CENGİZ KILIÇ

 AYŞEGÜL TÜREDİ ÖZEN 

BERİL ANILANMERT 

BİNGÜL BAŞARIR

BİLGEHAN UZUNER

BURCU ÖZTÜRK KARABEY 

CANDAN DİZDAR TERWİEL 

ELİF AGATEKİN

EMRE FEYZOĞLU 

ENVER GÜNER 

HASAN ŞAHBAZ

İLHAN MARASALI

KEMAL ULUDAĞ 

MERAL ÖZTÜRK 

MUSTAFA TUNCALP 

MUTLU BAŞKAYA 

ÖDÜL IŞITMAN 

SERAP ÜNAL 

SERDAR MUTLU 

SEVİM ÇİZER 

TÜLİN AYTA

TÜZÜM KIZILCAN 

VEDAT KACAR

ZEHRA COBANLI 

AYHAN YILMAZ

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı