Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin Sürdürülebilir Yatırım Ödülleri’nde “Yılın Yatırım Lideri” seçildi.

tarafından
80
Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin Sürdürülebilir Yatırım Ödülleri’nde “Yılın Yatırım Lideri” seçildi.

Sürdürülebilir finansman konusundaki yenilikçi ve öncü uygulamalarıyla Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunan Garanti BBVA’nın Kurumsal, Yatırım Bankacılığı ve Global Piyasalar’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, Londra merkezli Environmental Finance tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Yatırım Ödülleri 2021 kapsamında “Yılın Yatırım Lideri” ödülüne layık görüldü. Gelişmekte olan pazarlarda sürdürülebilir yatırım konusuna liderlik eden yöneticiler ile birlikte yeşil dönüşümün mümkün olduğuna dikkat çeken Environmental Finance jürisi Ebru Dildar Edin’i Türkiye’de sürdürülebilir yatırımı destekleyen erken ve öncü bir şampiyon olarak değerlendirdi. 

 

Garanti BBVA’nın Türkiye'de uzun yıllara dayanan sürdürülebilir yatırım çalışmalarına liderlik eden Ebru Dildar Edin, gelişmekte olan bir pazarda sürdürülebilirlik konusunda dikkat çeken projelere imza attığı için ödül almaya hak kazandı. Environmental Finance jürisi tarafından Türkiye’de erken sürdürülebilir yatırım konusunda etkili kişi olarak değerlendirilen Ebru Dildar Edin’in “zorlu bir görev alanında üstün bir liderlik sergilediği” belirtildi. Değerlendirmede ayrıca Ebru Dildar Edin’in sürdürülebilir yatırımın birçok boyutunda "güçlü liderlik" sağlaması ve "somut sonuçlara yol açan iş birliği geçmişi” etkili oldu. Özellikle finans sektörünün dönüştürücü gücünü kullanarak, düşük karbonlu ekonomiye geçişi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemek için pazara yenilik getiren sürdürülebilir finans mekanizmalarını geliştiren ekibe liderlik etmesi ile 2021 yılı “Yılın Yatırım Lideri” Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin oldu.  

 

Ödülle ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, “Banka olarak 15 yıldan fazla süredir, sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliği ve eşitsizliklerle mücadele konularında aldığımız inisiyatifler ve yenilikçi finansman modellerimizle, Türkiye’nin öncü kurumlarından biri olduk. Bu süre boyunca Garanti BBVA’da yürütülen her çalışmada etkin rol üstlenmenin ayrıcalığını yaşadım. Henüz çok kısıtlı bir şekilde kullanılan sürdürülebilirlik kavramı kurumsal sorumluluktan ibaret zannediliyorken, biz çevresel, sosyal ve yönetişim kriterlerini iş modelimize 15 yıl önce entegre etmeye başladık. 2010 yılında Sürdürülebilirlik Komitesi’ni hayata geçirdik. 2012’de de komite kararlarını uygulamak üzere Sürdürülebilirlik Ekibi’ni kurduk. Türkiye’den Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksinde yer alan tek banka olarak 40’tan fazla sürdürülebilir ürün ve hizmetimizle 51 milyar TL etki yatırımı sağladık. Dünya’da ilk kez uygulanmaya başlanan Cinsiyet Eşitliği Kredisi (Gender Loan) yapısını oluşturduk. Tüm bunların yanı sıra Garanti BBVA’nın Kadın Liderlik Programını hayata geçirerek 80’den fazla kadın yöneticiye mentorluk sağladık. Bankamızın üst yöneticilerinin 5’te 3’ünün kadın olması bizi mutlu ediyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yürüttüğümüz çalışmalarla da 5 yıldır Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yer alıyoruz. Bu çalışmaları yürüten ekibin bir parçası olarak Environmental Finance tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Yatırım Ödülleri 2021 kapsamında “Yılın Yatırım Lideri” ödülüne layık görülmekten büyük onur duyuyorum. Banka yönetimimiz başta olmak üzere bu ödülü almamı sağlayan çalışmaları hayata geçirirken yanımızda olan ve faaliyetlerimizde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte de küresel trendleri yakından takip ederek sürdürülebilirlik yatırımlarımızı artırmaya kararlıyız.” dedi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı