Tatmetal ürünleriyle sanayinin dışa bağımlılığını azaltmaya yardımcı oluyor

tarafından
72
Tatmetal ürünleriyle sanayinin dışa bağımlılığını azaltmaya yardımcı oluyor

Türkiye’de imalat sanayindeki canlanma ivmelenerek artıyor. Küresel ham çelik üretimi, mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,5 artarak 174,4 milyon tona yükselirken, Türkiye'nin ham çelik üretimi ise yüzde 42,4 artışla 3,2 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticilerinden Tatmetal, ihtiyaç ve taleplere yanıt vermek için ürettiği katma değerli ürünlerle otomotiv, beyaz eşya ve inşaat gibi sanayinin can damarı birçok sektörün de dışa bağımlılığını azaltmaya yardımcı oluyor. 

 

Türkiye çelik üretiminde küresel yükselişini sürdürüyor. Pandemi nedeniyle baskılanan talebin, aşılamanın yaygınlaşması ve normalleşme adımlarıyla birlikte normale dönmesiyle çelik üreticileri de talebe yetişmek için çalışmalarına hız veriyor. 2020’yi büyümeyle kapatan Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticilerinden Tatmetal de üretim kapasitesini artırarak 2021 yılında 1 milyon tonun üzerinde ürün üretmeyi hedefliyor. Türkiye’nin en büyük 54’üncü sanayi kuruluşu olarak yatırımlarını pandemi koşullarında da sürdüren Tatmetal; otomotiv, dayanıklı tüketim, inşaat, enerji ve makine-ekipman gibi Türkiye’nin lokomotif sektörlerinin ürün bazında dışa bağımlılığını azaltmaya da yardımcı oluyor. 

 

‘Çelik sanayinin vazgeçilmezi olmaya devam edecek’

Pandemi döneminde pek çok ülkede üretimin durması ve tedarikte yaşanan aksamalar nedeniyle Türkiye’nin Avrupa'nın en büyük, dünyanın 7’nci büyük üreticisi konumuna yükseldiğini söyleyen Tatmetal Genel Müdürü Remzi Örnek, “Çelik endüstrisindeki büyüme, güçlü yerel tüketim sayesinde gerçekleşiyor. Türkiye’de çelik tüketimi 2020 yılında yüzde 13,2 artarak 29,5 milyon ton seviyesine yükseldi ve orta ve uzun vadede bu artışın sürmesi bekleniyor. Çelik stratejik bir ürün olarak son kullanıcıya da hitap ediyor. 2016-2020 arası neredeyse yarı yarıya büyüyen çelik sektörü, pandemiyle birlikte artan talebe yanıt vermeye çalışıyor. Çeliğin çağımızın endüstriyel ihtiyaçları doğrultusunda bir vazgeçilmez olmaya devam edeceğini öngörerek, Tatmetal olarak bu talebi karşılamak üzere sürdürülebilir hizmet sağlamayı ana rotamız olarak belirliyoruz.” dedi.

 

Zorlu dönemlerde dahi yatırıma devam

25 yıldır sürdürülebilir büyümeye odaklandıklarını söyleyen Remzi Örnek, pandemi döneminde de yatırımdan vazgeçmediklerini belirterek şunları söyledi: “25 yıldır istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. Pandemi koşullarında da üretim hacmimizi arttırdık, yatırımlarımızı sürdürmeyi başardık. 1.5 milyon ton üretim kapasiteli Tandem (PLTCM) yatırımını Mart 2020’de devreye alarak verimliliğimizi ve ürün kalitemizi artırdık. Ürettiğimiz katma değerli ürünlerimiz ile tarımdan yenilenebilir enerjiye, beyaz eşyadan otomotive hemen her sektöre hizmet ediyoruz. Çelik sektöründeki deneyimimiz ve bilgi birikimimizle bugün Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticilerinden biriyiz. Güçlü altyapımız, yıldan yıla artan üretim kapasitemiz, çevikliğimiz ve ürün çeşitliliğimiz sayesinde global pazarda da öne çıkıyoruz.”

 

Tatmetal, Karadeniz Ereğli’de bulunan yaklaşık 200 bin metrekarelik üretim tesisinde sıcak haddelenmiş asitlenmiş, soğuk haddelenmiş, galvanizli ve boyalı yassı çelik üretimi gerçekleştiriyor. Tatmetal, demir çelik sektöründe global bir oyuncu olarak 6 kıtada 70’ten fazla ülkeye de ihracat gerçekleştiriyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı