“Türkiye’nin Renkleri” Söyleşileri ve İç Mekan Tasarımcısı Jale Kulin’in Renkli Yorumları Kitaplaştı

tarafından
59
“Türkiye’nin Renkleri” Söyleşileri ve İç Mekan Tasarımcısı Jale Kulin’in Renkli Yorumları Kitaplaştı

İlk yerli boya firmasının kurulmasına öncülük ederek Türkiye’nin sanayileşmesinde önemli bir yere sahip olan DYO, 67 yıldır sürdürdüğü ticari faaliyetleriyle ülke ekonomisinin gelişimine liderlik ederken, Türkiye’nin en köklü markalarından biri olarak toplumun estetik ve entelektüel değerlerine de katkıda bulunuyor.

 

Renklerin hayatımızdaki öneminin altını çizmek isteyen DYO, İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul iş birliği ile gerçekleştirdiği, Renkli Dyologlar: “Türkiye’nin Renkleri” söyleşilerinde, farklı disiplinlerdeki kişilerin renkten nasıl ilham aldıklarını işlerken, renklerin konuşmacıların gözünden yeniden tarif edilmesini sağladı. Covid-19 salgını döneminde dijital ortamda gerçekleşen proje, 30 Mayıs – 13 Ağustos 2020 tarihleri arasında, mimariden gastronomiye, müzikten modaya, sanattan doğaya, Türkiye’nin farklı disiplinlerde öne çıkmış isimlerini bir araya getirdi.

 

Konuk olarak: Ayhan Sicimoğlu – Serter Karataban, Hilmi Yavuz – Emre Zeytinoğlu, Bedri Baykam – Oylum Öktem İşözen, Nevzat Sayın – Serhan Ada, Beral Madra – Serhat Kiraz, Nezih Başgelen – Erhan İşözen, Şerif Yenen – Jale Kulin, Arzu Kaprol – Şebnem Buhara, Günseli Kato – Bekir Sert ve Alparslan Baloğlu – Yılmaz Değer ağırlandı.

 

Konuklar kendi disiplinleri kapsamında edindikleri özgün bakış açılarıyla hem kendi yaşamlarından hem tarihten aldıkları referanslarla kendi renk tanımlarını paylaştılar. Renklerin kendileri ve uzmanlık alanları için neler ifade ettiğinden, üzerinde yaşadığımız toprakların

 

katmanlı kültürel yapısının hayatımıza kattığı renklere, renklerin algısından bizde uyandırdığı hislere, konuşmacıların üretimlerinde rengi hangi yöntem ve bakış açısı ile ele aldıklarından renkten nasıl yararlandıklarına kadar birçok konu ele alındı. YouTube sohbetlerini 1.3 milyondan fazla kişi izledi.

 

Her sohbetin yaklaşık bir saat sürdüğü ve toplamda 10 bölümden oluşan canlı yayın serisi, renklerin hayatımızın her anına kattığı zengin doku ve hafızayı, bambaşka deneyimler üzerinden irdelememizi sağladı. Video ve podcast platformlarında yayınlanan Renkli Dyologlar:“Türkiye’nin Renkleri” söyleşileri son olarak konuyla ilgili araştırmacıların ve kitapseverlerin yararlanabileceği bir kitapta derlendi. İç Mekan Tasarımcısı Jale Kulin’in sohbetlerden ilham alarak “Türkiye’nin Renkli Paleti”ni DYO’nun renkleri ile yorumladığı çalışma da kitaba eşlik etti.

 

Renkli Dyologlar:”Türkiye’nin Renkleri” kitabı ve “Türkiye’nin Renkli Paleti” düzenlenen online basın etkinliğiyle tanıtıldı. Etkinliğe, DYO Boya Pazarlama Direktörü Melek Soklangıç DinçerAURA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Kurtul ErkmenAURA İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi İç Mekan Tasarımcısı Jale Kulin ve AURA İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Sanat Yönetmeni Cem Günübek katıldı.

 

Etkinlikte konuşan DYO Boya Pazarlama Direktörü Melek Soklangıç Dinçer, Yaşar Holding’in lider markalarından biri olarak, topluluğun “daha iyi bir yaşam” mottosuyla faaliyetlerini sürdüren DYO Boya’nın 67 yıldır farklı hedef kitlelerin sorunlarına çözüm oluşturacak ürün, hizmet ve projelerle zihinlerde yer aldığını söyledi.

 

İşimiz sadece boya satmak değil, tüm ekosistemimize değer katmak diyen Dinçer,  “Sürdürülebilir olmak bizim için önemli. 11 sektörde üretim yapan, içinde boya geçen tüm alanlarda varlık gösteren tek boya markası olarak marka gücümüz, kalitemiz ve 4 yıl üst üstte ödül almış Ar-gemiz ile öne çıkıyoruz. Bu gücümüzü de AURA İstanbul ile yaptığımız bu iş birliğinde olduğu gibi farklı projelerle içinde bulunduğumuz bu topraklara aktarıyoruz. AURA İstanbul’un oluşturduğu fon ve bizim desteklerimiz gençlerin eğitimi için harcanıyor. Bizi buluşturan nokta da bu oldu” diye konuştu.

 

AURA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Erkmen de AURA İstanbul ve DYO’yu bir araya getiren duygunun sektörü ve toplumu buluşturan sürdürülebilir projeler gerçekleştirmek arzusu olduğunu vurgulayarak, “AURA İstanbul, şehir araştırmaları ve mimarlık alanında gençlere önemli bir platform sağlıyor. DYO da senelerdir düzenlediği projelerle gençlerin gelişimini teşvik ediyor. DYO’nun yarışmalarına katılıp şu an önemli sanatçılar arasında yer alan isimler var.  DYO’nun sürdürülebilirliğe önem veren yaklaşımı, uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinde uzun süre el ele yürümeyi tercih eden bizim için birleştirici oldu” dedi.

 

“İSTANBUL’UN RENGİ ERGUVAN”

 

“Türkiye’nin Renkleri” söyleşilerine katılan isimler, kişisel deneyimleri, meslekleri ve uzmanlık alanlarından edindikleri özgün bakış açılarıyla rengin anlamını tartışırken, yaşadığımız toprakların çok renkliliğinden renklerin üretimlerindeki yerine kadar farklı alanlara değindiler.

 

Seyahatlerinden pek çok anısını paylaşan müzisyen Ayhan Sicimoğlu özellikle kırmızının her tonunun bulunduğunu söylediği Senegal’i “Renklerin Babaannesi” ilan ederken, Seyahat Uzmanı Şerif Yenen “Karadeniz yeşil ve yeşilin her tonu, Ege ve Akdeniz turkuaz-yeşil kombinasyonu, Anadolu ise sarıdır” dedi.  Yenen, İstanbul’un rengini ise asaletin ve iktidarın simgesi olan Erguvan rengi olarak tanımladı. Şehirlerin kendi özgün renklerine sahip çıkmalarının önemine vurgu yapıldı.

 

Bir başka bölümde ise mimar Yılmaz Değer’in “Bir rengin sana çağrıştırdığı bir lezzet renk var mı” sorusuna gurme Alparslan Baloğlu, “Yeşil bana hep ferah, taze, serinletici bir tat hatırlatıyor. Naneninki gibi, kırmızı da meraklısı olduğum acı tadı” cevabını verdi.

 

Felsefeci-şair Hilmi Yavuz, mavinin bir tonu olan Türk mavisinin Sultanahmet Camii'nden (Blue Mosque), Turkuaz renginin ise denizlerimizin maviliğinden esinlenilerek dünya renk literatürüne girdiğini belirtti.  Moda tasarımcısı Arzu Kaprol, Sanatçı Günseli Kato, Ressam Bedri Baykam ve Sanatçı Serhat Kiraz gibi rengin üretimlerinde büyük yer tuttuğu isimler ise renkleri hangi yöntem ve bakış açısı ile ele aldıklarından onlardan nasıl yararlandıklarına kadar birçok konuya değindi.

 

Renkli DYOloglar:“Türkiye’nin Renkleri” canlı yayın serisine, kitap sayfalarında yer alan QR kodu ile veya DYO ve AURA İstanbul’un YouTube kanalları üzerinden erişebilir, dilerseniz DYO’nun Spotify hesabından podcast olarak dinleyebilirsiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı