Wipelot Petrokimya Endüstrisini Geleceğe Hazırlıyor

tarafından
77
Wipelot Petrokimya Endüstrisini Geleceğe Hazırlıyor

Dünyanın önde gelen firmalarına gerçek zamanlı izleme teknolojileri ile çözüm ortaklığı yapan Wipelot, sanayi zincirinin en önemli halkası petrokimya sektörü için geleceği referans alan yaklaşımlar sunuyor. Yeni nesil RTLS (Real Time Location System-Gerçek Zamanlı Konum Belirleme Sistemi) çözümleriyle petrokimya endüstrisinde hem işçi güvenliği hem de güvenli çalışma ortamı konusunda maksimum performans gösteren Wipelot, personel yönetimi ve proje yönetimi sağlayan gelişmiş teknolojilerle de yüksek katma değer sağlıyor.

 

 

Konum belirleme sistemleri, veri ölçüm ve analizi ve iş güvenliği alanlarında ileri teknolojili çözümleriyle öne çıkan Wipelot, pek çok sektördeki öncü firmalara hizmet sunuyor. RFID (Radio Frequency Identification-Radyo Frekansı ile Kimliklendirme) ve RTLS (Real Time Location System-Gerçek Zamanlı Konum Belirleme Sistemi) konusunda 16 yıldan fazla tecrübesi bulunan Wipelot, petrokimya sektöründe de verimlilik ve üretkenlikten ödün vermeden birçok iş sürecini hızlandırmayı hedefliyor. Wipelot Lone Worker (Yalnız ve Riskli Bölgede Çalışan İş Güvenliği Sistemi), Wipelot SDS Sosyal Mesafe İzleme ve Uyarı Sistemi, Wipelot SafeZone (Çarpışma ve Kaza Önleme Sistemi) ve Wipelot OTX (Ortam Takip Sistemi) çözümleriyle petrokimya sektörünün başlıca iş güvenliği ihtiyaçlarına yönelik hizmetler sunan Wipelot, aynı zamanda petrokimya sektöründeki dijital dönüşümün öncü aktörleri arasında yer alıyor.

 

Lone Worker Sistemi ile riskli bölgelerde güvenli takip

Dünyanın en zor sektörleri arasında gösterilen ve iş güvenliğinin hayati olduğu iş kolları arasında ilk sıralarda yer alan petrokimya sahalarında özellikle yalnız çalışan personelin nitelikli koruma teknolojisine olan ihtiyacı gün geçtikçe daha da artıyor. Wipelot, tehlikeli işlerin yapıldığı alanlarda yalnız başına çalışan işçinin durumunun ve konumunun gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlayan, telsiz ve telefon iletişimi gerektirmeyen “Yalnız ve Riskli Bölgede Çalışan İş Güvenliği Sistemi-Lone Worker” ile iş kazalarını en aza indirmeye imkan tanıyor. Aynı zamanda rafineri tanker içi temizliği gibi riskli bölgelerde çalışan personellerin sağlık ve konumlarının anlık takibini kolaylaştırıyor. Geofence alarmı ile yasaklı bölge ihlallerinin önüne geçerek olası kazaları da minimuma indirmeye katkıda bulunuyor.

 

 

 

 

Kompleks güvenlik standartlarına pratik çözümler

Sanayinin itici güçleri arasında yer alan ve birçok sektöre girdi sağlayan petrokimya endüstrisinde kullanılan ekipmanların olası kazalar yaşamaması için devreye kablosuz çözümler giriyor. Wipelot imzası taşıyan bir yaklaşma-çarpışma uyarı sistemi olan SafeZone; tanker, forklift gibi araçların birbirleriyle veya çalışanlarla çarpışmasını önlüyor. Aynı zamanda tesis içine dışarıdan giren tanker, nakil aracı gibi araçların kontrolünü (giriş izni) sağlayarak, bu araçların tesis içindeki anlık konum takibi, hız takibi ve ihlal bilgilerini de raporluyor. Araçlarda yaşanabilecek sorunları önlemek için arıza takibinin anlık tespitinde belirleyici bir rol üstlenen sistem; anlık olarak takip edilmesi gereken kompresör tankı, kurutma tankı gibi petrol tesislerindeki önemli ünitelerde oluşabilecek arızaları anlık olarak iletiyor. Personellerin taşıdığı yaka etiketlerine sesli ve titreşimli uyarı olarak bilgilendirilme yapılırken anında müdahale imkânı sunuyor.

 

 

Tüm sıcaklık ve basınç değerleri kontrol altında

Wipelot; petrokimya tesislerinin uzaktan izlenmesi ve ortamdaki sıcaklık, basınç gibi verilerin takibi için ileri teknolojili çözümüyle iş süreçlerini kontrol altına alıyor. Tesiste gaz sızıntısı yaşanması ya da sıcaklık ve basınç değişimlerinin belirlenen limitler dışına çıkması söz konusu olduğunda sistem alarm durumuna geçerek ilgili kişilere SMS ve mail yoluyla bilgilendirme yapıyor.

 

 

Kabalalık iş sahalarında tek tuşla güvenli sosyal mesafe

Çalışan sayısının yoğun olduğu iş kollarının başında gelen petrokimya sektöründe personellerin salgın sürecinde bulaş riskini en aza indirmek kritik öneme sahip. Bu noktada geliştirdiği Wipelot SDS Sosyal Mesafe İzleme ve Uyarı Sistemi ile personeller arasındaki asgari sosyal mesafeyi koruyan Wipelot, çalışanların temas haritalarını oluşturuyor ve birbirlerine güvenli mesafeler dışında yaklaşmaları durumunda sesli ve titreşimli uyarı iletilmesini sağlıyor. Ayrıca bulut tabanlı merkezi yazılım üzerinden işletme sahasındaki izleme yapılacak alanda çalışmakta olan personellerin anlık konum, sosyal mesafe, durum ve takip raporları tek tuşla alınabiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı