Aydın: çocuklarımızın ve gençlerimizin üzerinden karanlık ellerinizi çekin!

tarafından
195
Aydın: çocuklarımızın ve gençlerimizin üzerinden karanlık ellerinizi çekin!
Onur Hareketi Lideri Yaşar Aydın, Boğaziçi Üniversitesi’nde meydana gelen olaylarla ilgili açıklamada bulundu.
Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasına ilişkin gösteriler sırasında polise mukavemet gösterdiği tespit edilen 28 kişinin yakalanmasına yönelik operasyonlarda, 2’si Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi 17 kişi gözaltına alındı. 11 kişinin yakalanması için çalışmaların devam ettiğini duyurdu. Öte yandan üniversite öğrencileri ve öğretim üyeleri ise üniversitelere rektör atanmasına ve Boğaziçi’ne ise dışarıdan bir rektör olarak Melih Bulu’nun atanmasına tepki göstermeye devam ediyor.
Yaşanan olaylara ilişkin Onur Hareketi Lideri Yaşar Aydın’dan da bir açıklama geldi. Aydın şöyle söyledi: “Bu millet kandan, göz yaşından, kutuplaşmaktan ve yumruk sallamaktan yoruldu. Bu ülkeyle ilgili kimin ne hesabı varsa, hangi siyasi partinin oy hesabı varsa, bunu yaparken bizim gariban çocuklarımızı kullanmasın artık. Bizim çocuklarımız üzerinden oy devşirme basitliğine düşmesinler.”
“İNSANLAR BEĞENMEDİĞİ ŞEYİ PROTESTO ETME HAKKINA SAHİPTİR”
AK Parti’den Milletvekili adayı olan Melih Bulu’nun rektör olarak Boğaziçi Üniversitesi’ne atanmasına yönelik protestolara ilişkin Aydın, “Eğer ortada rektör atamasıyla ilgili protesto varsa bu doğaldır. İnsanlar beğenmediği şeyi eleştirebilir, görüş hakkını kullanarak protesto edebilir. Bu anayasal bir haktır.” ifadelerini kullandı.
“ATAMALARIN HEPSİNİ ADALETSİZ BULUYORUM”
Onur Hareketi Lideri Yaşar Aydın, geçmişteki atamalara da göndermede bulundu. Aydın, “Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in döneminde en az oyu alan kişi rektör olarak atandı. Aynı şeyi yine Abdullah Gül de yaptı ve şimdi yine bu iktidar da yapıyor. Ben bunların hiçbirisini doğru bulmuyorum. Hepsini adaletsiz buluyorum” dedi.
AYDIN, “KATİL POLİS” SLOGANLARI NEDENİYLE KAFTANCIOĞLU’NU HEDEF ALDI
Rektör atama protestosunda atılan “katil polis” sloganlarına da değindi Onur Hareketi Lideri Yaşar Aydın, “bu sloganlar neyin nesidir?” diye soran Aydın şöyle devam etti: “Hak arama iddiasıyla pandemi döneminde tüm öğrenciler evdeyken, okul bomboşken bu insanları nereden buluyorlar? Bu insanlar aynı ağızdan ‘katil polis, katil asker, katil devlet’ sloganı atıyorlar. Rektörü protesto ediyorsunuz siz! Askere ‘katil’ demek nerden çıktı? Bu nasıl adet, bu nasıl gelenektir? Bu laf ancak sözde ‘1915 Ermeni soykırımını Türkler yaptı’ fikrini savunan Canan Kaftancıoğlu ve saz arkadaşları tarafından çıkar. Çünkü bu tür sözleri artık protesto dili haline getirdiler. Eğer öğrencilerin üniversiteye atanan rektörle ilgili eleştirisi varsa bunu bırakın öğrenciler yapsın. Bunu yaparken hiçbir öğrenci PKK marşıyla halay çekmez. Hiçbir öğrenci DHKP-C marşıyla halay çekmez. Bunlar ideolojiktir, marjinalliktir. Bunlara çanak tutmak, gencecik çocukları bunlara alet etmek utançların ve basitliğin en büyüğüdür”
“ONUR HAREKETİ SİZİ GELDİĞİNİZ KARANLIĞA GÖNDERECEK”
Yaşanan olaylar nedeniyle hem iktidara hem de muhalefete karşı çok net tepki gösteren Onur Hareketi Lideri Yaşar Aydın, “Siyaseten artık fikriniz, duruşunuz ve çözümünüz olsun. Bu ideolojik ve çürümüş fikirlerden yorulduk. Oy alacaksanız fikrinizle alın. Biz, Onur Hareketi olarak sizi geldiğiniz karanlığa göndermeye kararlıyız. Hem iktidara hem de muhalefete söylüyorum. O karanlıkta yok olacaksınız. Ellerinizi çocukların üzerinden çekin. Bırakın, çocukların haklı davasına halel getirmeyin.”

YAŞAR AYDIN ÖĞRENCİLERE SESLENDİ
Son olarak öğrencilere de seslenen Aydın şu tavsiyede bulundu: “Boğaziçi özelinde Türkiye’deki tüm gençlerimize feraset, mantık ve akıl diliyorum. Bu tür oyunlardan uzak durmalarını diliyorum. ‘Katil asker, katil polis, katil devlet’ sloganlarının atıldığı yerlerden uzak durun. Çünkü biz bu oyunu çok seyrettik. Bu oyunlardan sadece kan, göz yaşı ve felaket çıktı. Birilerinin çocuğu Viyana’da Londra’da Paris’te balolarda eğlenecek, şampanya patlatıp havyar yiyecek diye bunlara alet olmayın.”

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)