Facebook ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden büyük iş birliği!

tarafından
91
Facebook ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden büyük iş birliği!

Facebook ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’deki zanaatkârların ve geleneksel sanatçıların dijitalleşmelerine ve Facebook platformları üzerinden ürünlerini satabilmelerine yardımcı olmak amacıyla başlatılan eğitim programı “Zor Zanaat” programı kapsamında bir iş birliğine imza attı. Zor Zanaat programı ile katılımcı usta ve sanatçılara dijital eğitimler verilerek Facebook platformları üzerinden sosyal medya varlıklarını oluşturmaları, işletmelerini büyütmeleri ve uluslararası pazarlara ulaşabilmeleri için destek sunuluyor. 

Facebook’un Türkiye’nin zengin kültürünü ve geleneklerini yaşatmaya devam eden zanaatkârlara ve geleneksel sanatçılara destek olmanın yanı sıra pandeminin küçük işletmeler üzerinde yarattığı zorlukları azaltmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla geçen Ocak ayında başlattığı program kapsamında şimdiye dek 32 ustaya eğitim verildi. Eğitimlerden yararlanmak isteyen yerel zanaatkârlara ve geleneksel sanatçılara da başvuru fırsatı sunmak isteyen Facebook, Gaziantep Belediyesi ile birlikte çalışarak Gaziantep’teki zanaatkârların ve geleneksel sanatçıların programa katılarak işletmelerini büyütmeleri ve uluslararası pazarlara ulaşabilmeleri için Facebook platformlarından nasıl yararlanabileceklerini öğretmeyi amaçlıyor.

Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, global bir teknoloji şirketi olarak Türkiye’nin zengin kültürünün önemli bir parçası olan ve emeklerini bizzat üretime dönüştürerek geçimlerini sağlayan zanaatkarların ve geleneksel sanatçıların dijital gelişimine şahit olmanın çok heyecan verici olduğunu belirtti ve ekledi: “Özellikle pandemi döneminde aslında küçük işletme sahibi olan zanaatkar ve sanatçılarımızın da yeni mobil ekonomiye uyum sağlamakta güçlük çektiklerinin farkına vardık. Zor Zanaat programının başlangıcından bu yana verdiğimiz eğitimler sayesinde, dijital rehberlik sağladığımız ustaların potansiyellerinin ne kadar büyük olduğunu bir kez daha görmek çok sevindirici. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’yle yaptığımız bu iş birliği ile zanaatkârların ve sanatçıların sadece yurtdışında değil, yerelde de yeni müşterilere ulaşmalarına yardım etmeyi  amaçlıyoruz. Önümüzdeki dönemde benzer projelerle ülkemizdeki insanların, toplulukların ve işletmelerin teknolojiyi ve platformlarımızı kullanarak başarılı olmaları için yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

Dijitalleşmenin Gaziantep’in çok önemli bir parçası olduğunu söyleyen Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bugün, teknolojik gelişim ve değişime ayak uyduran küçük işletmelerin, zamandan ve mekândan bağımsız olarak doğru insanlara ulaşabilme bakımından avantajlı durumda olduğunu biliyoruz. Ülkemize renk katan değerli zanaatkâr ve geleneksel sanatçıların bu avantaja sahip olabilmeleri için biz de Facebook’un başlattığı Zor Zanaat programına dahil oluyoruz. Bu programın sunacağı dijital eğitimler sayesinde Gaziantep’in büyük potansiyele sahip ustalarına eserlerini hem dünyaya tanıtmaları hem de gelecek nesillere aktarmaları için destek olacağız” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda ülke çapındaki tüm belediyelerini üyesi olduğu Türkiye Belediyeler Birliğinin de Başkanı olan Şahin, bu imkanları tüm Türkiye genelinde yaygınlaştırmanın, olabildiğince çok belediyenin zanaatkarları ile bu amaçla buluşmasının da çok önemli olduğunu, Facebook’un Zor Zanaat programının bunun için iyi bir araç olacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı