Generation Equality Forum’a taahhütte bulunan dünyada ilk medya kuruluşu Milliyet Gazetesi oldu

tarafından
49
Generation Equality Forum’a taahhütte bulunan dünyada ilk medya kuruluşu Milliyet Gazetesi oldu

Türkiye'de 71 yıllık köklü geçmişe sahip ve "Basında güven"in simgesi olan Milliyet gazetesi, geçmişten gelen ve geleceğe borçlu olduğuna inandığı toplumsal sorumluluklarını yerine getirmek üzere, Ekim 2020'de Türkiye'den BM Kadın Birimi'nin küresel medya birliği Media Compact'e katılan ilk gazete olmuştu. Bir seneye yakın bu kapsamda birçok kampanya ve savunuculuk faaliyetine imza attığı bu iş birliği gazetenin ‘Nesiller Boyu Eşitlik Forumu'nda beş yıllık taahhüt vermesiyle taçlandı.

 

'Kurumsal sorumlu vatandaşlık' gereği

2020 yılında Türkiye'den BM Kadın Birimi'nin küresel medya birliği Media Compact'e katılan ilk gazete olan Milliyet Gazetesi, kurulduğu günden bu her zaman içinde kadınların, işçilerin, öğrencilerin, dezavantajlı grupların olduğu sosyal projelere öncelik verdiğini vurguladı. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı konuşmasında, "Bugün tüm dünyada kadınların ve kız çocuklarının ekonomik ve sosyal hayatta hak ettikleri yeri edinemedikleri, baskı ve şiddete uğradıkları bir gerçek. Bu noktada hem kadınların yaşadığı problemlere hem de erkeklerin ve erkek çocukların norm ve davranışlarındaki değişiklik ihtiyacına yönelik, medyanın 'kurumsal sorumlu vatandaşlık' gereği aksiyon almasına büyük önem veriyoruz. Nesiller Boyu Eşitlik Forumu'nun diğer taahhüt verenleri ve liderleriyle adım atmaya hazırız, aranızda olmaktan mutluyuz" ifadelerini kullandı. 

 

Nesiller boyu eşitlik için harekete geçme zamanı

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye Direktörü Asya Varbanova; “Nesiller Boyu Eşitlik, kadınların eşitlik mücadelesine yeni bir ivme kazandırıyor. Hedefimiz bu zamana kadar yapılanların üzerine henüz uygulanmamış, bütüncül ve yenilikçi stratejiler ekleyerek cinsiyet eşitliğine en kısa zamanda ulaşabilmek. Sadece hükümetlerin değil, gençlerin, sivil toplumun, özel sektörün, medyanın kısacası toplumsal cinsiyet eşitliğine giden yolda rolü olan herkesin eşit katılımının sağlandığı nesiller arası bu platform ile önümüzdeki beş sene boyunca dönüştürücü güce sahip yeni adımlar atılacak” dedi. Ayrıca Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı'ya ve tüm Milliyet Gazetesi ekibine de teşekkürlerini dile getirdi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı