İngiliz liseleri hangi özelliklerinden dolayı tercih ediliyor?

tarafından
51
İngiliz liseleri hangi özelliklerinden dolayı tercih ediliyor?

İngiliz liseleri, pek çok kraliyet mensubunun, başbakanın yetiştiği kurumlar olarak biliniyor. Köklü üniversitelerin de öğrenci tercihinde ilk sıralarda yer alan bu okullara girebilmek için STUDYLON eğitim koçları, İngiliz sistemini iyi bilen danışmanlık firmalarından destek alınmasını tavsiye ediyor.

Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi en iyi İngiliz üniversitelerine en çok öğrenci sağlayan liseleri, STUDYLON İngiltere Ülke Müdürü ve Kurucu Ortağı Alper Ilgınöz mercek altına aldı ve bu liselerde çocuklarını okutmak isteyen velilere tavsiyelerde bulundu.  

En eski lise 1424 Yaşında

İngiltere’de eğitim ve öğretimin, tarihsel olarak, rahip yetiştirmek için açılan okullarla başladığını aktaran STUDYLON İngiltere Ülke Müdürü Alper Ilgınöz, bu bağlamda açılan ilk liselerden olan King’s School’un 597’de, Canterbury’de, bir diğer King’s School’un ise 604 yılında Rochester şehrinde eğitim vermeye başladığını belirtti. Bu okulların temel amacının, rahiplere dini eğitim vermenin yanı sıra Latince öğretmek olduğunu söyleyen Ilgınöz şöyle devam etti: “Burada ilk etapta sadece soylu ya da seçilmiş ailelerin 11-14 yaş arasındaki erkek çocukları eğitim almıştır. Bu okullar kilise ile yakın temasta oldukları için eğitim din temeline oturtulmuştur. 1382 yılında kurulan Winchester Koleji ise İngiltere’nin ilk bağımsız okuludur. Bu okul, kiliseden ve saraydan bağımsız olduğu için soylular tarafından finanse edilmiştir.”

Başbakanların mezun olduğu lise: Eton Koleji

Winchester Koleji’nin kurulmasının İngiltere’deki eğitimi radikal bir şekilde değiştirdiğini ifade eden STUDYLON İngiltere Ülke Müdürü Alper Ilgınöz, bu değişiklikle beraber, yoksul kesimin çocukları ile uzak yerlerden gelen öğrencilerin, yatılı eğitim sisteminin ilk öğrencileri olduğunu anlattı. Bu durumun dini eğitimin yerine yavaş yavaş akademik eğitimin almaya başlamasına yol açtığını dile getiren Ilgınöz şöyle devam etti: “Winchester Koleji’nin yatılı olması ve okul yönetim biçimi, dönemin seçkin insanları tarafından benimsenmiştir. Bu durum Eton Koleji’nin de kurulmasına ön ayak olmuştur. Eton College, 1440 yılında Kral Edward tarafından kurulmuştur. Londra’nın kuzeyinde kurulan Eton Koleji bugün de aynı bölgede eğitim vermeye devam etmektedir. Soylu ailelerin çocuklarına eğitim vermeye başlayan Eton, İngiltere’nin başbakanlarını, bürokrasi kadrosunu, iş adamlarını yetiştiren okul olarak da bilinir. Son dönemde başbakanlık yapan David Cameron ve Boris Johnson da Eton Koleji’nden mezun olmuştur.”

Prestijli lise nitelikli üniversitenin kapılarını aralar 

1500’lü yıllardan sonra St. Paul School’un yanı sıra İngiltere’nin farklı bölgelerinde okullar açıldığını söyleyen STUDYLON İngiltere Ülke Müdürü Alper Ilgınöz, Harrow School, Rugby School, Shrewsbury, Westminster School gibi eğitim kurumlarıyla, akademik eğitim veren okulların sayısının arttığını vurguladı. İngiltere’de yaşanan Rönesans ve daha sonra Protestanlığın kabulüyle dini kurumların, okulların üzerindeki etkisini kaybettiğinin altını çizen Ilgınöz:  “Bu dönemden itibaren bilim hâkim güç olarak benimsenmiştir. İngiltere’de, günümüzde sayısı 2600’ü bulan özel okullar, dünyanın her yerinden gelen öğrencilere hizmet vermektedir. Bu prestijli okullarda eğitim alan öğrenciler, nitelikli bir üniversitenin de kapısını aralar. Eton Kolejinden mezun olan ünlü isimler arasında Prens William, Prens Harry, eski İngiliz Başbakan David Cameron, Başbakan Boris Johnson, Rotshcild ailesi mensupları bulunuyor. Horrow School’un mezunları arasında da eski İngiliz Başbakanlar Winston Churchil ve Robert Peel, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, Irak Kralı 2. Faysal yer alıyor” dedi.

İngiliz sistemini bilen eğitim danışmanını tercih edin

Çocuklarını, geleceğin başkanlarının yetiştiği bu okullarda okutmak ve geleceğini garanti altına almak isteyen velilere STUDYLON İngiltere Ülke Müdürü Alper Ilgınöz, şu önerilerde bulundu: “İngiliz eğitim sistemi konusunda uzman, yurt dışı eğitim danışmanlık firmalarından yardım alabilir, bu okulların öğrenci kabul koşulları hakkında detaylı bilgi öğrenebilirsiniz. Bu doğrultuda çocuğunuza ne kadar erken eğitim danışmanlığı verilirse o kadar iyi ve etkili olacaktır; ortaokul hatta ilkokuldan itibaren çalışmalara başlamak gerekir. Çocuğunuzun eğitim hayatı boyunca izleyeceği yola rehberlik edecek profesyonel eğitim koçları, sizlere de destek olarak doğru ve etkili adımlar atılmasını sağlayacaktır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı