Kılıçdaroğlu: sigara tekellerine teslim olmayacak

tarafından
39
Kılıçdaroğlu: sigara tekellerine teslim olmayacak

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin haftalık grup toplantısında yaptığı konuşmasında, tütün üreticileri ve tütün esnafının haklı taleplerini gündeme getirdi.

 

Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında yaptığı konuşmasında, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren kanunla birlikte tütün üreticileri ve tütün esnafının büyük bir mağduriyet yaşadığının altını çizerek CHP’nin tütün üreticileri ve tütün esnafının haklarını sonuna kadar savunacağını ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Tek başına kıyılıp, içilen sarmalık tütün Türkiye'de yetişiyor ve çok değerli bir tütün. Bu tütünümüz Adıyaman'da, Bitlis'te, Düzce'de, Sakarya'da, Bitlis'te, Muş'ta, Batman'da, Malatya'da yetişiyor. Adıyamanlılar diyorlar ki: "Haksızlığa uğradık. Bizim hakkımızı arayın." Adıyaman Milletvekilimiz Abdurrahman Tutdere bölgeye gitti, üreticilerle konuştu. Biz de üreticilerimizin ve esnafımızın haklarını arıyoruz, sonuna kadar da arayacağız.” dedi.

 

İktidar, Uluslararası Sigara Tekellerine Teslim Oldu

 

AKP iktidarının sigara tekellerine teslim olduğunu ifade ederek tütün üreticilerinin mağdur edildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin o güzel tütünlerini ne oldu? Uluslararası sigara tekellerine teslim olan siyasi iktidar hangi iktidardı? 2017'de kanun çıkardılar, tam 3 yıl sonra yönetmeliğini çıkardılar. Ne kadar hızlı çalışıyorlar değil mi? Bir yönetmelik için 3 yıl, sonra "6 ay içinde kooperatif kurun." Pandemi var, nasıl kuracak bu vatandaş? Tam bir rezalet.” ifadelerini kullandı.

 

Bütün Adıyamanlılara Söz Veriyorum, İktidarın Size Yaşattığı Rezalete Son Vereceğim

 

İktidarın Adıyamanlı tütün üreticilerine yaşattığı rezalete son vereceğini ifade eden CHP GENEL Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Tütün üreticisi şöyle diyor: "Tütün, kızımızın çeyizidir, askerimizin harçlığıdır, öğrencimizin dershane harçlığıdır, evimizin geçimidir" diyorlar. Peki, yaşanan rezalete kim son verecek? Buradan bütün Adıyamanlılara sesleniyorum. Yaşanan rezalete son vereceğim ve bunun sözünü milletin önünde veriyorum. Yeter ki destek verin, göreceksiniz. Uluslararası sigara tekellerine teslim olmayacağız, çiftçimizin hakkını, hukukunu tekrar teslim edeceğiz.” dedi.

Tütün Üreticilerimiz Ekmeği İçin, Onuru İçin, Çocuklarının Geleceği İçin Alanlara İndi

 

Öte yandan, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında demokratik haklarını kullanarak alanlara inen tütün üreticileri ile tütün esnafına sahip çıktı, alanları dolduran tütüncülere selam gönderdi.

 

Türkiye'nin dört bir yanındaki tütün üreticileri ile tütün esnafının ekmeği için, onuru için, çocuklarının geleceği için alanlara indiğini ifade eden Milletvekili Tutdere, “Tütün ticaretine hapis cezası getiren zulüm yasanın 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesine Türkiye'nin dört bir yanından tepki yağdı. Çelikhan, Adıyaman, Malatya, Doğanşehir, Sürgü, Diyarbakır başta olmak üzere Türkiye'nin her tarafında hafta sonu ekmeği için, onuru için, çocuklarının geleceği için alanlara inen tüm üreticilere, tütün esnafına ve tüm hemşehrilerime selamlarımı iletiyorum. Grup toplantımızda Türkiye'nin her tarafında mağdur olan tütün üreticisinin sesini dünyaya duyuran Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na da teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı