Uşak Milletvekili Özkan Yalım’dan dikkat çeken açıklama

tarafından
75
Uşak Milletvekili Özkan Yalım’dan dikkat çeken açıklama

CHP Uşak Milletvekili ve Karma Parlamento Başkan Vekili Özkan Yalım, Kazakistan dozvola sorunu devam ettiği için TIR'ların haftalardır Hopa Sarp Sınır Kapısı’nda beklediğine dikkat çekerek, Sarp Sınır Kapısı’na giderek seslerini duyurmaya çalışan nakliyecilere destek vereceğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili ve Karma Parlamento Başkan Vekili Özkan Yalım, Türkiye'den Orta Asya'ya yapılan ihracat taşımalarını geçiş belgesi vermeyerek engelleyen Kazakistan'ın Türk nakliyesine ve ihracatına darbe vurduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Kovid-19 döneminde Türkmenistan'ın transit geçişe kapanması nedeniyle Orta Asya'da; Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan'a ulaşmak için tek seçenek haline gelen Kazakistan, kapılarını Türk araçların transit geçişlerine kapadı. Kazakistan'a taşıma yapacak yüzlerce araç da Sarp Sınır Kapısı'nda izin belgesi verilmemesi nedeniyle yaklaşık 3 haftadır bekliyor.

Pandemi döneminde ciddi sorunlar yaşayan nakliye sektörü şimdi de Kazakistan'da yaşanan sorunlar nedeniyle iş yapamaz hale geldi.

Kazakistan dozvola sorununun devam etmesi nedeniyle şu an ihracat yapamamaktayız. Türk nakliyeciler, transit geçiş belgeleri alamadığı için yerli yükü de yabancılar kapıyor.

Bu sorun aylardır devam ediyor. Ancak hiç bir yetkiliden tek bir açıklama gelmiyor. Çok yakın zamanda nakliyeci firmalarımıza destek vermek adına Sarp Sınır Kapısı’nda olacağım."

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı